Sylvain Richard z francuskiego magazynu 4legend brał udział w Continental Technik Forum, czyli warsztatach poświęconych badaniu drogi hamowania i przyśpieszenia przy zastosowaniu opon zimowych. Do badań posłużyły opony Continental TS 860 WinterContact o różnym stopniu zużycia bieżnika : 2 mm (bardzo zużyte), 4 mm (w połowie zużyte) oraz 8 mm (nowe).

Warsztaty były zorganizowane w Finlandii w Levi Rallye Center, a za modele do testów posłużyły samochody Audi A3 Sportback wyposażone w sprzęt do badań, pozwalający na śledzenie wyników za pomocą urządzeń rejestrujących. Testy na precyzyjne pomiary przyspieszania i hamowania trwały kilka dni, a polegały m.in na testowaniu opon przy :

  • przyspieszeniu od 0 do 40 km / h, z włączonym ASR w jak najszybszym czasie 
  • hamowaniu od 40 do 10 km / h, z aktywowanym ABS czyli wciśnięcie pedału hamulca do podłogi

Wnioski są oczywiste zarówno jeżeli chodzi o przyśpieszanie jak i hamowanie. Im nowsza opona, im wyższy bieżnik niezależnie od producenta, tym przyśpieszenie zajmuje najmniej czasu ze względu na lepszą przyczepność na śniegu. Wyprzedzając na śniegu z oponami o stopniu zużycia bieżnika poniżej 4 mm …nie można czuć się bezpiecznie. Podczas hamowania wyniki są podobne. Na zaśnieżonych drogach, droga hamowania jest dłuższa i proces trwa dłużej, co stwarza niebezpieczeństwo gdy zajdzie potrzeba nagłego użycia pedału hamulca. Strach pomyśleć jak wyglądałoby to gdyby prędkość wynosiła nie 40 a 90 km/h.

Pamiętajcie, że im większe zużycie bieżnika waszych opon, tym mniejsza przyczepność i samochód zarówno na śniegu jak i na mokrej nawierzchni będzie zachowywał się podczas hamowania, niczym tancerz na lodzie. Jeżeli wybieracie się za granicę na zimowe szaleństwo pamiętajcie, że w krajach skandynawskich, minimalny standard zużycia opon zimowych wynosi 3 mm.

http://www.4legend.com/2016/continental-technikforum-2015-incidences-de-lusure-des-pneus-hiver-sur-le-freinage-et-lacceleration/nggallery/page/1