Auto swój debiut miało w 1996 roku. To szczególny rocznik w moim życiu za sprawą mojej Audi modelki. Było pierwszym samochodem grupy VW, wykorzystującym platformę A4/PQ34. Kompaktowy model miał być bardziej prestiżową alternatywą Golfa, ale ważne było także zachowanie usportowionego image’u marki, dlatego A3 planowano produkować wyłącznie w trzydrzwiowej odmianie. Jednak w 1999 roku pojawiła się wersja pięciodrzwiowa. A3 było jednym z prekursorów segmentu kompaktów Premium. Pierwsza odsłona oczywiście nie zapowiada swoim wyglądem klasy premium, widac to dopiero wewnątrz w użytych materiałach dobrej jakości, ergonomii i standardzie wyposażenia. Na przełomie lat 1999-2000 model został poddany liftingowi. Zmieniono kształt grilla, reflektory i ulepszono deskę rozdzielczą.

Gama silników:

 • Benzyna:

  •  1,6 (101/102 KM)
  •  1,8 (125KM)
  • 1.8T 150KM, 180KM, 210KM(S3) i 225KM(S3)
 • Diesel:

  • 1.9TDI w czterech wariantach – 90KM, 101KM, 110KM i 130 KM

Audi A3 8L do dziś, dzięki dostępności części oraz dobrej jakości wykonania, cieszy się dużą sympatią i popularnością. Kolejne odsłony tego auta zdają się potwierdzać, że klasa Premium nie jest przesadzona.

Wersje wyposażenia:

 • Attraction – model podstawowy z czteroramienną kierownicą, materiałową tapicerką "Fabula", 15-calowe felgi aluminiowe w stylistyce 10 okrągłych otworów.
 • Ambition – sportowa wersja z trójramienną skórzaną kierownicą, zawieszenie standardowo obniżone o 16 mm, skórzana gałka dźwigni zmiany biegów, sportowe fotele, pięcioramienne 16-calowe odlewane obręcze aluminiowe i inne elementy wyposażenia sportowego.
 • Ambiente – komfortowa wersja z czteroramienną skórzaną kierownicą i gałką dźwigni zmiany biegów, welurowa tapicerka "Alcantara", pakiet oświetlenia wnętrza, podłokietnik z przodu, jedenastoramienne 15-calowe felgi aluminiowe.
 • S-line – sportowy wariant ze specjalnym pakietem stylistycznym dostępny z innymi kolorami nadwozia.

W galerii poglądowe zdjęcia z ewolucji A3. Trzecią generacją zajmę się szerzej. Temat jest ogromny i wnikając w szczegóły historii modelu można by napisać mnóstwo stron.

Pojawiło się wiele nowego w metryce Audi A3 tj. Audi A3 Limousine w 2013 i wreszcie nowe RS3 Sportback….oraz silnik 2,5l TFSI.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][Best_Wordpress_Gallery id=”22″ gal_title=”Audi A3 w pigułce”]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]