Światło dzienne ujrzało najbezpieczniejsze Audi wszech czasów – Audi A8L Security. Najnowsza odsłona auta z Ingolstadt zostanie zaprezentowana na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie.

Nowe Audi A8L Security spełnia kryteria klasy VR 9, czyli najbardziej rygorystycznych, obowiązujących obecnie na rynku cywilnych limuzyn opancerzonych. Włókna aramidowe, specjalny stop aluminium i pancerna stala formowana na gorąco, która mimo że jest cieńsza, daje lepszą ochronę, to materiały z których wykonano klatkę bezpieczeństwa nowego Audi A8L Security. Szyby także zostały zmodyfikowane przez inżynierów Audi. Wprowadzone zmiany sprawiły, że całe auto zostało certyfikowane zgodnie z wymogami klasy VR 9. Zgodnie z dyrektywą ERV 2010 (Explosion Resistant Vehicles), przetestowano odporność auta na wybuchy. Poprzednia wersja Audi A8L Security spełniała wymogi klasy VR 7.

Każde zamówienie na to auto, realizowane jest przez Audi pod specjalnym nadzorem. Producent współpracuje z firmą, w której praktycznie wszystkie prace wykonywane są ręcznie. Oczywiście wszystko jest tajne i chronione przed wypływem informacji. W aucie znajdziemy:

  • opancerzoną skrzynkę komunikacyjną, której miejsce jest w bagażniku 
  • interkom do porozumiewania się ze światem zewnętrznym 
  • selektywne odblokowywanie drzwi

Jeżeli kogoś jeszcze to nie przekonuje, to na specjalne życzenie, Audi dostarcza też m.in.:

  • opancerzenie zbiornika paliwa i akumulatora,
  • opatentowany system wysiadania awaryjnego w sytuacji zagrożenia 
  • system gaszenia ognia 
  • system awaryjnej wentylacji

Oprócz standardowych rozwiązań podnoszących komfort podróżowania, Audi spełnia również indywidualne potrzeby klienta.

Audi A8L Security za sprawą quattro, jest jedyną luksusową limuzyną ze stałym napędem na cztery koła, oferowaną jako pojazd opancerzony bezpośrednio przez producenta. Jej ciężar, z uwagi na duży udział aluminium w karoserii, jest stosunkowo niewielki. Dzięki lekkiej konstrukcji nadwozia ładowność tego auta wynosi 600 kg. A8L Security jest dostępna z jednym z dwóch silników:

  • 4.0 V8 TFSI generujący 435 KM i 443 Nm momentu obrotowego
  • W12 FSI o pojemności 6.3 litra mający 500 KM i 460 Nm momentu obrotowego.

Prędkość maksymalną w obu przypadkach ograniczono elektronicznie do 210 km/h ze względu na opony typu Run Flat. Pomimo całej tej mocy, opancerzenie A8L Security dodaje kilka kilogramów (Audi nie zdradza ile) do masy własnej. To wyjaśnia relatywnie niższe przyśpieszenie do 100km/h wynoszące 7.5 sekundy w przypadku V8 oraz 7.1 sekundy dla W12.

Cena? O takich sprawach to się rozmawia w wygodnym fotelu, za pancerną szybą.