Audi bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi zrobiło niespodziankę i zaprezentowało Audi S8 w wersji Plus, a to oznacza jedno…dużą dawkę mocy i emocji. Moc 605KM…3.8 sekundy do "setki" i 305 km/h prędkość maksymalna – te dane robią wrażenie. Cały czas mowa o luksusowej limuzynie, a nie typowo sportowym aucie.

Naszej dużej, sportowej limuzynie, nadaliśmy jeszcze bardziej ostrego charakteru. Moc nowego Audi S8 Plus wyraźnie wzrosła i stała się wyznacznikiem maksymalnych, sportowych osiągnięć aut tego segmentu. To właśnie symbolizuje „plus” w nazwie. prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego

Lekka konstrukcja to jedna z najważniejszych zalet nowego modelu. Aluminium, to materiał z którego została zbudowana prawie cała karoseria. Zastosowano dobrze znają już technologię czyli Audi Space Frame – aluminiowa, przestrzenna rama, stanowi szkielet dla karoserii i wszystkich podzespołów pojazdu. Dzięki zastosowaniu aluminium przy niewielkiej masie własnej, zapewnia nadwoziu samochodu ogromną sztywność.Waży jedyne 231kg, co jest rewelacyjnym wynikiem.

Na potrzeby nowego S8 Plus, inżynierowie Audi zajęli się silnikiem 4.0TFSI i dzięki ich pracy, jednostka V8 Bitrurbo legitymuje się teraz mocą 605KM i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 700Nm, a dzięki trybowi overboost moment wzrasta do 750Nm. Dzięki ulepszeniu silnika, moc wzrosła o 85KM w stosunku do zwykłej S8, a to sprawiło, że auto przyśpiesza do 0 do 100km/h w 3.8 sekundy wydając przy tym dźwieki, które sprawiają, że serce szybciej bije. Prędkość maksmalna jest fabryczie ograniczona do 250m/h, ale "kaganiec" można zdjąć i auto osiąga wtedy 305km/h.

Aby osiągnąć maksymalną efektywność silnika 4.0TFSI, wprowadzono wiele usprawnień. Zmieniono charakterystykę jednostki, podwyższono liczbę obrotów, ciśnienie doładowania zostało zwiększone, zawory wydechowe zostały zmodyfikowane, a także zajęto się turbosprężarkami. A to wszystko, aby wrażenia z jazdy były jeszcze większe.

Moc podwójnie doładowanej jednostki, dzięki ośmiobiegowej skrzyni biegów Tiptronic przekazywana jest na wszystkie koła dzięki napędowi quattro. Zastosowano także sportowy mechanizm różnicowy. W aucie, oprócz sportowego zawieszenia pneumatycznego Adaptive air suspension sport, znalazł się także dynamiczny układ kierowniczy. Oczywiście systemy te, zmodyfikowano na potrzeby Audi S8 Plus.

Aby zatrzymać ten pocisk, potrzeba porządnego zestawu hamulcowego, ale o to nie musimy się martwić pownieważ Audi zadbało o to i zamontowało ceramiczne hamulce Audi ceramic, wzmocnione włóknem szklanym z antracytowymi zaciskami. O muzykę dla naszych uszu zadba sportowy układ wydechowy, zmodyfikowany przez quattro GmbH. Dzięki niemu, S8 Plus, wydowbywa niepowtarzalny, sportowy dźwięk z silnika V8.

Na zewnątrz auta można dostrzec kilka elememtów stylistycznych, które przykuwają uwagę. Jednym z taki elementów jest spoiler klapy bagażnika, który na życzenie klienta moze być wykonany z karbonu. Klapy w bocznych wlotach powietrza oraz tzw. blade z przodu pojazdu, wykonano także z karbonu. Obudowy lusterek, mogą mieć kolor lśniącej czerni lub także być zrobione z karbonu. Osłona chłodnicy Singleframe i jej poziome, podwójne użebrowanie, utrzymane są w kolorystyce lśniącej czerni, natomiast posiadająca strukturę plastra miodu kratownica bocznych wlotów powietrza oraz kratownica osłony chłodnicy, mają kolor matowej czerni. Całość wieńczy sportowy układ wydechowy z podwójnymi, lśniącymi czernią końcówkami rur wydechowych, umieszczonymi po obu stronach tyłu pojazdu.

Specjalny lakier – Florett Silver Mat – dostępny jest wyłącznie dla modelu S8 Plus. Oczywiście można wybierać spośród wszystkich kolorów dostepnych dla S8.

Standardowe reflektory zostały wykonane w technologii Matrix LED i wyposażone są w kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania. Jednostki bardzo precyzyjnych świateł drogowych składają się z 25 małych diód świetlnych, zapalających się zależnie od sytuacji. Diody te, w zależności od potrzeb, można przyciemniać lub pojedynczo wyłączać. Dzięki temu, doskonale doświetlają one drogę, bez oślepiania innych uczestników ruchu.

Wnętrze Audi S8 Plus skupia uwagę licznymi sportowymi detalami, naturalnymi materiałami oraz sporą przestrzenią. Czarną, skórzaną tapicerkę, zdobią szwy i lamówki w kolorze czerwonym Arras. Oprócz funkcji dekoracyjnej komfortowych foteli, podkreślają stylistykę tej sportowej limuzyny. Podsufitkę i półkę za tylnymi siedzeniami, wykonano z czarnej tkaniny Alcantara.

Nowe Audi S8 Plus trafi do oferty w listopadzie br. W Niemczech będzie kosztować od 145 200 euro.