Audi Q7 uzyskało najwyższą notę, czyli 5 gwiazdek w teście Euro NCAP. Wynik ten przyznano za ochronę dorosłych w kolizji czołowej i bocznej, uderzenia pieszego oraz ochronę bezpieczeństwa dzieci. Nowe Audi Q7 należy zatem do najbezpieczniejszych w klasie. Model otrzymał nagrodę "Euro NCAP Advanced" za Multi Collision Brake Assistant oraz Audi Pre Sense Basic. Oba te systemy są w standardzie wyposażenia Audi Q7.

Kiedy czujniki elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy ESC rozpoznają, że jazda nie jest stabilna, system automatycznie napnie przednie pasy bezpieczeństwa. Jeśli auto wpadnie w poślizg, zarówno szklany rozsuwany dach jak i okna automatycznie się zamkną. Funkcję ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu Pre Sense Front, została zintegrowana z tempomatem ACC. System ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie ewentualnego wypadku wskutek najechania na inny poruszający się pojazd. Ostrzeżenia są uzależnione od stopnia zagrożenia. Pierwszy stopień stanowi sygnał wizualny i akustyczny. Drugim jest szybkie uruchomienie hamulca powodujące krótkie hamowanie. Jeśli kierowca zahamuje w tym momencie, to otrzyma wsparcie od adaptującego się do sytuacji mechanizmu hamowania, dzięki czemu uniknie kolizji. Jeśli kierowca jednak nie zareaguje, to tempomat ACC w celu zmniejszenia prędkości przy zderzeniu, zainicjuje hamowanie uwzględniając częściowo możliwe opóźnienie. W razie konieczności, tempomat poniżej prędkości 30 km/h samodzielnie zahamuje z niemal pełną siłą, niezależnie od tego, czy pojazd przed nim porusza się, czy też stoi. Przy prędkości poniżej 20 km/h, funkcja ta w niektórych sytuacjach pozwoli na całkowite uniknięcie wypadku, a w każdym bądź razie zmniejszy prędkość przy kolizji. Tym samym sprawi, że wypadek będzie miał mniej poważne skutki. Jeśli mimo to dojdzie do kolizji, to uaktywni się kolejny system, asystent hamowania zapobiegający następnej kolizji. Sprawi on, że nasz samochód nie będzie poruszał się dalej w niekontrolowany sposób. Równocześnie włączy się oświetlenie wnętrza i światła awaryjne. Jeśli pojazd wyposażony jest w system Audi connect, to nastąpi automatyczne połączenie z telefonem alarmowym.

Opcjonalne systemy zostały połączone w pakiety:

Pakiet Parking zawiera system kamer dookoła auta i asystenta parkowania, który autonomicznie steruje samochodem w czasie parkowania równoległego i prostopadłego. Kierowca musi tylko operować hamulcem i gazem.

Pakiet City obejmuje nowe systemy. Cross-traffic assist ostrzega innych kierowców kiedy jedziemy powoli na wstecznym, np. w momencie wyjeżdżania z prostopadłego miejsca parkingowego. W pakiecie tym znajduje się również system ostrzegający przed niebezpiecznym otworzeniem drzwi za pomocą świecach się diod LED, w momencie kiedy z tyłu nadjeżdżają pojazdy. Zastosowanie znajdzie on podczas wysiadania z auta zaparkowanego równolegle na miejscu przylegającym do jezdni. 

Pozostałe innowacyjne systemy jakie można znaleźć w pakiecie Tour to Adaptive Cruise Control, Asystent jazdy w korkach, Audi aktywne lane assist, Asystent ograniczenie prędkości, rozpoznawanie znaków drogowych, Audi presense oraz Blind Spot Assist.


Reasumując… Warto mieć bezpieczne auto, co oczywiście nie zwalnia nas z myślenia za kierownicą.