Czwarta generacja Audi A3, została zaprezentowana we wtorek rano podczas konferencji prasowej online. Samochód, który miał zadebiutować na targach Geneva Motor Show, odstaje wyglądem od swoich poprzedników, za sprawą bardziej agresywnego wyglądu.

Kształty nowego A3 są zbliżone do poprzednich generacji, ale do popularnego hatchbacka, zawitały charakterystyczne agresywne linie. Przód dopasowuje się do pozostałych motywów znanych z najnowszych modeli Audi z ostrzejszymi reflektorami i diodami LED. Maska modelu jest bardziej muskularna, zakończona prostą linią nad nowym grillem o strukturze plastra miodu i widocznymi bocznymi wlotami powietrza. Przednie błotniki są węższe, a tylne są z kolei szersze. Tył samochodu zakończony jest zderzakiem z widocznymi wlotami powietrza i cieńszymi tylnymi światłami. Dyfuzor jest dyskretny i nie widać na nim schowanych rur wydechowych.

Ogrom zmian zauważymy gdy otworzymy drzwi kierowcy. Tu mamy zupełnie nowy panel deski rozdzielczej z otworami wentylacyjnymi po stronie kierowcy. To ten element który w nowej stylistyce jeszcze do mych gustów nie trafił. Piszę „jeszcze”, ponieważ czasami po bliższym poznaniu samochodu, udaje się kontrowersyjne elementy złożyć w całość układanki na pokładzie.

Wolnostojący ekran multimedialny zastąpiono wbudowaną w deskę rozdzielczą jednostką, a cały panel sterowania klimatyzacją i pozostałymi elementami jest już zupełnie nowy. Samochód wyposażony jest w cyfrowe pokrętła Audi Virtual Cockpit – dostępne opcjonalnie. Na konsoli środkowej znalazł się port ładowania 12V. Elektroniczny przycisk hamulca ręcznego został przesunięty bliżej dźwigni zmiany biegów. Pomiędzy dwoma przednimi siedzeniami znajdują się dwa uchwyty na kubki i schowek do przechowywania smartfona.

Napęd na przednie koła będzie standardem, a moc będzie przekazywana za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub 7-biegowego automatu. W późniejszym czasie do oferty trafią również kolejne zespoły napędowe, jak i wersje ze stałym napędem na wszystkie koła. Modele A3 2021 do mocy 150 koni mechanicznych, będą wyposażone w zawieszenie z belką skrętną na tylnej osi. Mocniejsze wersje otrzymają układ wielowahaczowy.

W Europie nowe Audi A3 zostanie wprowadzone na rynek z trzema różnymi silnikami:

1,5-litrowa benzyna TFSI o mocy 150 KM,

2-litrowy diesel TDI o mocy 116 KM i 150 KM.

Dane techniczne :

długość – 4,34 m

szerokość – 1,82 m

współczynnik oporu powietrza – 0,28 cX

wyświetlacz multimedialny – 10,1-cala

Pojemność bagażnika wynosi 380 litrów lub 1200 litrów po złożeniu tylnej kanapy

Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się w maju. Jako pierwsza pojawi się wersja Edition One z dodatkowym wyposażeniem. Czekamy zatem na majówkowe nowe oblicze trójki w naszych salonach 🙂